8 sposobów na obniżenie kosztów rozwiązań w chmurze

Platforma HyperOne udostępnia rozbudowany zestaw usług ułatwiających programistom tworzenie i wdrażanie ich aplikacji, aby pozwolić skupić się na zadaniach, które tworzą wartość dla Organizacji. Jednak każda Organizacja potrzebuje optymalnie zarządzać zasobami i optymalizować koszty. Przedstawimy kilka sposobów.

Na Platformie można wybrać usługi, które spełnią obecne potrzeby biznesowe, a gdy zmieniają się wymagania, można łatwo przejść do wykorzystania usług, która spełnia nowe wymagania Organizacji. Można także sięgnąć po wyspecjalizowane rozwiązania, które pomagają obniżyć koszty zachowując optymalną wydajność.

1/ usunięcie zbędnych Zasobów

Po zakończeniu testów nowych rozwiązań, albo po realizacji zadania w Projekcie mogą pozostać Zasoby, które nie są już więcej wykorzystywane. Okresowa weryfikacja pozwala uniknąć opłacania usług, które nie są aktualnie niezbędne, szczególnie że w przypadku nowej potrzeby mogą zostać łatwo utworzone ponownie.

Warto zwrócić uwagę na Wirtualne Maszyny, zwłaszcza wyłączone, gdyż opłaty są naliczane od ich utworzenia do usunięcia, niezależnie od ich pracy. Aby zachować konfiguracje Wirtualnej Maszyny, która nie jest już więcej konieczna, można:

Stosunkowo często zdarza się także, że w Projekcie pozostają trwałe Adresy IP, które nie są aktualnie wykorzystywane. Jeżeli nie istnieją do nich odwołania z zewnątrz, albo można szybko zaktualizować te odwołania warto rozważyć usunięcie tych Adresów IP. Gdy będzie takie wymaganie w mgnieniu oka można uzyskać nowy Adres IP.

2/ konwersja Dysków do Vault

W przypadku potrzeby przechowywania długoterminowego danych archiwalnych warto przeanalizować optymalne miejsce ich składowania. Przechowywanie danych w Vault może być nawet 5 razy tańsze niż na Dysku w wariancie ssd. Dodatkowo rozwiązanie nie wymaga utrzymania serwera, aby zapewnić dostęp do danych, co pozwala ograniczyć koszta operacyjne.

Vault stanowi rodzaj przestrzeni do długoterminowego przechowywania danych, zapewniającej stały dostęp do nich bez konieczności administrowania systemem operacyjnym. Wygodny dostęp popularnymi protokołami tj. ssh, sftp, scp, rsync zapewnia sprawny dostęp do danych, wtedy gdy są potrzebne. Możliwość wykonania Migawek dodatkowo zabezpiecza archiwum przed zmianami. Istniejący Dysk w prosty sposób zmienisz w Vault z wykorzystaniem rsync.

3/ optymalizacja wariantów Dysków

Nie każda aplikacja jest w stanie swobodnie wykorzystywać dane gromadzone w usłudze Vault. Jednak zakres wariantów Dysków oferowanych przez HyperOne zapewnia elastyczność pozwalającą efektywnie zarządzać kosztami, a jednocześnie utrzymać wydajność niezbędną do zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb biznesowych. Można dobrać wariant Dysku optymalny do obciążenia, aby ograniczyć wydatki.

Zmiana wariantu Dysku jest prosta do przeprowadzenia - wystarczy utworzyć nowy Dysk w wybranym wariancie na podstawie istniejącego, a następnie zastąpić nim obecny.

4/ optymalizacja rozmiarów Dysków i Vault

Jednym z powodów marnotrawstwa, które niektórzy specjaliści IT przynoszą ze sobą, gdy zaczynają budować infrastrukturę Organizacji w chmurze jest alokowanie nadmiarowych zasobów. W przypadku chmury HyperOne nie istnieje taka potrzeba, gdyż można dostosować usługi do rzeczywistych potrzeb w dowolnym czasie, bez żadnych kar ani nieprzewidzianych opłat.

W przypadku Dysku i Vault warto monitorować aktualne użycie, a ich rozmiar zwiększać dopiero wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. W chmurze nie ma konieczności alokowania i opłacania zasobów, których potrzeba wykorzystania wystąpi dopiero w przyszłości.

W przypadku wyczerpania przestrzeni Dysku bez wpływu na działanie aplikacji można zwiększyć jego rozmiar lub dołączyć kolejne Dyski. Działanie nie wymaga nawet restartu instancji Wirtualnej Maszyny, a każda Wirtualna Maszyna w danym czasie może mieć dołączyć wiele Dysków bez przerw w jej pracy.

W przypadku Vault aktualne zużycie można monitorować np. poprzez Zabbix dla którego opisaliśmy jak zintegrować go z Platformą, aby otrzymywać powiadomienia o wyczerpaniu miejsca w Vault. Zmiana rozmiaru Vault odbywa się także w sposób niezauważalny na jego pracę i może być dokonana w każdej chwili.

5/ dobór optymalnego wariantu Wirtualnej Maszyny

Historycznie działy IT musiały zapewnić zapasy mocy na potrzeby maksymalnego użycia. Jednak środowiska chmurowe minimalizują koszty, ponieważ wydajność musi być obsługiwana w oparciu o aktualne zużycie, a nie potencjalne maksymalne wykorzystanie.

Dobierając odpowiedni wariant Wirtualnych Maszyn, można zaoszczędzić znacząc kwoty na miesięcznym rachunku. Kluczem do prawidłowego wariantu jest dokładne zrozumienie potrzeb i schematów użytkowania organizacji oraz umiejętność wykorzystania elastyczności chmury HyperOne w odpowiedzi na te potrzeby.

Odpowiednia wielkość przed migracją pozwala znacznie obniżyć koszty infrastruktury. Pominięcie odpowiedniej wielkość pozwala zaoszczędzić czas, przyspiesza migracje, ale może zakończy się wyższymi wydatkami na infrastrukturę przez dłuższy czas.

W chmurze HyperOne gdy Organizacja spodziewa się zwiększonego ruchu może dostosować rozmiar instancji w przeciągu zaledwie kilku minut poprzez prosty w użyciu Panel zarządzania. Monitorując parametry pracy instancji, albo działanie aplikacji można automatycznie dostosować zasoby do zwiększonego ruchu dzięki narzędziu CLI lub bezpośrednio korzystając z programistycznego API.

Z drugiej strony, w okresach obniżonego ruchu np. podczas długiego weekendu lub poza godzinami pracy można chwilowo zmniejszyć dostępną moc Wirtualnych Maszyny. Albo poprzez zmianę wariantu Wirtualnej Maszyny, albo nawet usunięcie Wirtualnych Maszyn (z zachowaniem Dysków), które nie są konieczne. Uwzględnienie w procesach Organizacji regularnych ograniczeń mocy może także usprawnić dynamikę reakcji podczas nagłego wzrostu zapotrzebowania, co poprawia gotowość na zwiększony ruch.

6/ ograniczenie lokalnego przechowywania dzienników zdarzeń

W miarę przenoszenia aplikacji do chmury, naturalną ewolucją jest rozpoczęcie od usług IaaS, a następnie przeniesienie ich do natywnych rozwiązań chmury. Takie usługi zapewniają znaczne oszczędności zarówno w zakresie kosztów zasobów, jak i kosztów operacyjnych.

Przechowywanie dzienników zdarzeń (logów) na Dysku przyłączonym do Wirtualnej Maszynie nie jest optymalnym rozwiązaniem. Wykorzystanie Dziennika pozwala obniżyć Dysków, co może przynieść znaczne oszczędności zarówno w zakresie kosztów zasobów, jak i kosztów operacyjnych.

Dziennik służy do przechowywania i udostępniania wpisów dzienników zdarzeń. Umożliwia prostą integracje z Wirtualną Maszyną lub oprogramowaniem Docker z wykorzystaniem standardowych protokołów. Dostęp do gromadzonych dzienników zdarzeń odbywa się poprzez wygodny Panel zarządzania lub narzędzie CLI.

Oprócz obniżenia kosztów pozwala na efektywne długoterminowe przechowywanie, zabezpieczenie przed nadpisaniem i przypadkowym uszkodzeniem oraz ułatwia analizę problemów w czasie rzeczywistym poprzez dostęp w czasie rzeczywistym.

7/ Rezerwacje

W przypadku niektórych usług, takich jak Wirtualne Maszyny, można zainwestować w Rezerwacje. Rezerwacja stanowią rozwiązanie przeznaczone do do uzyskania gwarantowanych zasobów. Jednak umożliwia również ograniczenia kosztów usług.

Rezerwacje dostępne są w wielu wariantach, które różnią się ceną i zapewnionymi zasobami, aby spełnić szczególne wymagania biznesowe. Dzięki Rezerwacjom można zaoszczędzić do 60% względem płatności na żądanie. W przypadku Rezerwacji, im dłuższy okres rezerwacji, tym większa korzyść. Aby zmaksymalizować swoje oszczędności, można zapłacić za okres 3 lat i otrzymać największą zniżkę.

Korzystając z zarezerwowanych Zasobów, Organizacja może zminimalizować ryzyko i zwiększyć przewidywalność zarządzania budżetami.

8/ Wykorzystanie nowych cen

W przypadku Zasobów dla których obowiązuje gwarantuje niezmienność ceny przez cały cykl życia Zasobu cena wykorzystania Zasóbu (Usługi) nie ulega samodzielnej zmianie przez Platformę - ani podwyższeniu, ani obniżeniu. Ceny są obliczone z uwzględnieniem kosztów technologii i świadczenia Usługi w momencie ich publikacji, a oferta dla nowych Zasobów może ulec zmianie. Z tego względu warto od czasu do czasu zweryfikować czy ponowne utworzenie Zasobu nie przyniesie oszczędności.

Podsumowanie

Klienci zawsze zastanawiają się, w jaki sposób mogą obniżyć koszty w swoich środowiskach informatycznych, a jak tu szczegółowo omówiono, istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów w środowiskach HyperOne. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, więc Organizacja musi ocenić swoje środowisko i wykorzystać te możliwości, które do niej pasują. Niektóre z nich przynoszą więcej korzyści niż inne, i może być trochę pracy, aby z nich skorzystać, ale zdecydowanie warto je rozważyć.

Adam Dobrawy - 19.12.2019

Czy uważasz ten artykuł za przydatny? Tak Nie