# Warianty

Dyski są dostępne w zróżnicowanych następujących wariantach. Dane w każdym z wariantów zabezpieczone są mechanizmami podobnymi do macierzy dyskowych, które pozwalają na przechowywanie przynajmniej dwóch kopii każdych danych na przynajmniej dwóch różnych fizycznych nośnikach.

Stale monitorujemy system składowania danych, w tym pracę fizycznych nośników usuwając z użycia elementy nie spełniające przyjętych norm i standardów w zakresie poprawnego działania. Umożliwia to zapewnienie trwałości danych nawet w przypadku fizycznych uszkodzeń np. pojedynczych fizycznych nośników danych w sposób nieprzerwany i bez wpływu na poziom usług.

# Wariant "Archive"

Wariant przeznaczony jest do długoterminowej archiwizacja danych z sekwencyjnym dostępem w zakresie odczytu i zapisu. Pozwala na ekonomiczne przechowywanie znacznych ilości danych, które nie ulegają częstej zmianie. Dane są przechowywane na magnetycznych talerzowych nośnikach danych. Optymalne do wykorzystania jako archiwum dokumentów, plików multimedialnych, nagrań z monitoringu wideo i długoterminowe kopie bezpieczeństwa.

Dostępny rozmiar 100 - 1000 GB. Wydajność wynosi 1000 znormalizowanych IOPS 8k.

# Wariant "Volume"

Wariant przeznaczony jest do przechowywanie danych z sekwencyjnym dostępem w zakresie odczytu i zapisu. Pozwala na przechowywanie dużej ilości danych, które ulegają częstej zmianie. Dane są przechowywane na magnetycznych talerzowych nośnikach danych. Optymalne do wykorzystania jako aktywny skład multimediów aplikacji internetowych i bieżące kopie bezpieczeństwa.

Dostępny rozmiar 100 - 1000 GB. Wydajność wynosi 3000 znormalizowanych IOPS 8k.

# Wariant "SSD"

Wariant ogólnego zastosowania. Przeznaczony do zadań wymagających losowego zapisu oraz szybkiego odczytu. Dane są przechowywane na nośnikach flash (solid state drive). Optymalne do wykorzystania jako dyski systemów operacyjnych oraz pod przechowywanie danych wymagających częstego odczytu lub zapisu np. bazy danych, cache.

Dostępny rozmiar 1 - 500 GB. Wydajność wynosi 50 IOPS 8k / GB.

Czy uważasz ten artykuł za przydatny? Tak Nie